Virumaa mehed sokutasid oma prahi Kilplala prügikasti

Nädalavahetusel jäi Müüsleris Kilplaste teemapargi kaamerapilti, kuidas järelkäruga furgoon keerab Mäeküla–Koeru maanteelt koja taha pakendikonteineri juurde, neli töömeest kargavad masinast välja ja loobivad mõne minutiga konteineri täis.

Käoema kombel võõrasse pessa munemas käinud prügiveda­jate õnnetuseks jäi kaamerapildile nii sõiduki number kui ka meeste näod.

Kilplaste Teemapargi OÜ juhatuse liige Kristjan Siiroja ütles, et see polnud esimene kord, kus nende pakendikonteiner, mis asub koja taga ja pole avalikus kasutuses, vaid teemapargi tellitud, võõra olmeprügiga täitub.

Täpselt nädal varem juhtus sama: pakendikonteiner oli ääreni täis topitud kraami, mis viitab vanema maja koristusele või remondile.

Järgmisel päeval sättis Kristjan Siiroja kaamerad koja ümber töökorda ja oodata ei tulnud kaua. 30. mail kell 20.06 keeras Paide poolt tulnud haagisega kaubik Kilplaste koja taha konteineri juurde nagu oma koju. Masinast kargas välja neli meest, kes nelja minutiga toppisid konteineri prügikotte täis vilumusega, mida näeb vormelisõidu boksipeatustes. Mõnda prügikotti tuli sikutada suisa kahe mehega.

Salvestuses rulluvad lahti kaadrid, kuidas viimane meestest kergendab äsja maha tõstetud kraamile oma ihuhäda, kohendab pükse, istub masinasse ja sõit jätkub Koeru poole.

Salvestusest on näha, et Volkswageni furgoon on maast laeni prügi täis. Ilmselt poetati kogu ülejäänud koorem samamoodi riburada pidi laiali teistesse teeäärsetesse prügikonteineritesse.

«Videopilt näitab, et masin keeras sisse kindla peale nagu tuttavasse paika. Nad teadsid, kuhu tulla. Võimalik, et samad inimesed käisid prügi meile maha panemas ka nädal varem. Vähemalt prügi sisu paistis sama,» ütles Kristjan Siiroja.

Kareda kandi rahva Facebooki suhtlusgrupis on viimase kuu-poolteise jooksul olnud korduvalt juttu sellest, kuidas avalikud liigiti kogumiseks mõeldud jäätme­konteinerid külades täituvad salamahti olmeprügiga. Nii võib arvata, et ümbruskonnas tegutseb seltskond, kes süstemaatiliselt sokutab prügi ilma mööda laiali.

Kristjan Siiroja postitas pühapäeva õhtul sotsiaalmeedi­asse prügitoojatest video ja fotod. Facebookis jagati postitust üle 200 korra ja vaatamisi oli kümne tuhande alla.

Paide politseijaoskonna juht Margus Toomsalu ütles, et esialgne info jõudis nendeni Järva vallavalitsuse kaudu.

Seejärel helistas piirkonnakonstaabel Mati Seire auto omanikule, kes võttis teo omaks ja lubas prügikoorma ära viia.

Öösel vastu eilset kella poole kahe paiku tuligi sama furgoon Kilplala hoovile. Seekord polnud masinal taga haagist ja mehi oli kaks. Mehed loopisid osa enda toodud prügist tagasi, sedapuhku tühja furgooni, ja lahkusid.

Järva vallavalitsuse Järva-Jaani ja Kareda piirkonnajuht Uku Talvik ütles, et talle pole rohkem sellest nädalavahetusest teateid prügistamise kohta tulnud, küll on neid esinenud varem.

Maanteeameti sõiduki taustakontroll näitab, et valge Volkswagen Transporter riikliku numbrimärgiga 666ARU, mis on 20 aastaga maakerale kümme tiiru peale teinud, on alates 2011. aastast käinud ülevaatusel Rakveres. Muide, 1. juuni seisuga sõidukil kehtiv tehnoülevaatus puudub.

Maanteeameti avalikest andmetest võib järeldada, et masinaga käisid Järvamaa prügikastidesse prügi sokutamas naabermaakonna Lääne-Virumaa mehed Rakvere lähistelt.

Video kommentaaridesse on tähelepanelik inimene postitanud foto liikumise «Eesti metsa abiks» kodulehelt, mis on üles pandud 2018. aasta 6. aprillil ja kus nõutakse Rakvere kihelkonnas asuval Tõrma hiiemäel rüüstamise peatamist. Hiiekaitsjate tehtud metsaraiepiltidele on jäänud videost tuttav valge Volkswagen.

Kilplaste teemapargi perenaine Helena Siiroja ütles, et eriolukorrast taastumise alguses pole turismiettevõttel sellist raha, et võõra prügi äraveo eest iga nädal peale maksta. «Pealegi ei võta prügiveoettevõte pakendikonteinerisse pillutud segaolmejäätmeid üldse vastu,» märkis ta.

Eelmise koorma sikutas Kilplala rahvas prügikonteinerist ise välja ja sortis läbi. Osa eiteakust toodud segaolmejäätmeid ootab seniajani rohelisse prügikasti tõstmise järge, et korraga prügiveokulu liiga suureks ei paisuks. «Rohkem me võõrast rasket prügi oma konteinerist välja sikutada ei soovi,» ütles Siiroja.

«Ma ei saa aru, miks inimesed võõrastesse prügikonteineri­tesse oma prahti veavad. Enamiku sellest oleks saanud tasuta anda ära jäätmejaama,» ütles Kristjan Siiroja nõutult.

Vaatamata sellele, et viimase pahateo toimepanijad viisid sodi­hunniku Müüslerist minema, on Kristjan Siiroja otsustanud polit­seile avalduse teha. «Suure tõenäosusega on sama seltskonna poetatud prügi täis paljud Järvamaa jäätmekonteinerid ning pole kindel, et mehed ka mujalt oma prahi kokku korjasid. Pole ju teada, kuhu rändas edasi nädalavahetusel meile toodud prügi, võib-olla kuhugi järgmisse külla,» arutles ta.

Siiroja sõnas, et lisas avaldusele ka kaamerapildi nii laupäevast kui ka ööst vastu esmaspäeva. Siiroja meelest peavad ametivõimud süüdimatult võõraid prügikaste ummistavate meestega tegelema ning ümbruskonna inimesed hoidma silmad lahti, et märgata võõraid prügikastide juures askeldamas.

Keskkonnainspektsiooni Järvamaa büroo juhataja Janely Berg sõnas, et antud juhtum jääb esialgse loo kirjelduse järgi nende tööalast välja, sest prügi pole pandud maha loodusse, vaid topitud võõrasse prügikasti, millega keskkonnale kahju ei sünni.

Margus Toomsalu kinnitas, et kui Kilplaste teemapargi avaldus politseisse jõuab, hakkavad nad juhtumit põhjalikumalt uurima.

Loe täispikka artiklit ning vaata videot toimunust siit.

 

Scroll to Top